,,Samtkuss"
British shorthair cattery
  • Pagrindinis / HOME
  • Apie veislę / ABOUT BREED
  • Veislės standartas / STANDARD
  • Mūsų katinas / OUR MALE
  • Mūsų katė / OUR FEMALE
  • Fotoalbumas / PHOTOALBUM
  • Planai / OUR PLANS
  • Kontaktai / Контакт/ CONTACT

  ISTORIJA, PRIEŽIŪRA, AUKLĖJIMAS IR MAITINIMAS

Picture
                                                                             Istorija  
         Britų trumpaplaukiai - viena seniausių veislių pasaulyje. Yra rasta rašytinių šaltinių, kuriuose šių kačių pirmtakai aptinkami dar tais senais laikais, kuomet romėnų kariai buvo įsiveržę į Angliją. Romėnų archyvuose minimos stambios pilkos katės, turinčios aršias iltis bei apvalias akis.. Darbinės katės, (taip vadinamos todėl, kad joms reikėjo “dirbti”, kad išgyventi, o ne būti tiesiog naminiais gyvūnėliais), buvo atvežtos romėnų legionierių tam, kad kontroliuotų graužikų populiaciją. Jos gyveno šalia fermų, sodybų, ūkinių pastatų ir beveik nesusidurdavo su žmogumi. Ilgus metus į šią vietą nebuvo įvežamos kitos katės todėl populiacija nevaržomai augo, ko pasekoje ši katė tapo labai stambi, turinti tankų, nuo lietaus apsaugantį kailį 19 amžiaus gale Anglijos kačių mylėtojai padarė išvadas, kad ši veislė labai graži ir nusipelnė pripažinimo.
          Geriausių veislės atstovų veisimu susidomėjo įžymus anglų selekcininkas Garrisonas Vaieris, kuris davė pradžią šios veislės veisimui.  Jo iniciatyva 1871 metais Londone, Krištoliniame dvare buvo surengta pirmoji pasaulyje kačių paroda. Šioje parodoje dalyvavo ir Britų trumpaplaukės katės, kurios gavo daug aukštų įvertinimų! 1898 metais Britų trumpaplaukės katės buvo oficialiai pripažintos kaip atskira veislė.                                

 Priežiūra  ir auklėjimas 

Picture
Britų trumpaplaukes kates  labai lengva prižiūrėti. Dėl trumpo kailio jų nereikia maudyti ir šukuoti, tik šėrimosi metu (kuris vyksta maždaug vieną kartą per metus)  reiktų kailį perbraukti drėgna ranka ar šerių šepečiu, ar specialia gumine pirštine plaukams surinkti,  be dantytų šukų, nes jos gali labai išretinti taip vertinamą gražų pliušinį katės kailį bei poplaukį ir taip jam pakenkti. 
            Ausų priežiūra taip pat yra būtina, tačiau jas valyti  reiktų   tik tuo atveju, jeigu jos yra tikrai nešvarios. Naudokite specialų kačių ausų valiklį ir vatos tamponelį. Jei jau valote ausis, darykite tai  atsargiai ir jas po to gerai išsausinkite. Jei pastebite, kad  katė dažniau pradeda kasytis ausis ir jas purtyti, būtina ją  parodyti  veterinarijos gydytojui, nes taip ji gali elgtis  dėl sveikatos sutrikimo (dėl  alergijos, ausų erkučių, ausų uždegimo) ar dėl kitų   priežasčių. 
           Akių priežiūra taip pat reikalinga. Natūralu, jei retsykiais šiek tiek atsiranda nedidelės traiškanėlės, kurias reiktų nuvalyti minkšta kosmetine servetėle. Vata valyti akis nepatartina, nes jos plaušeliai gali patekti į akį. Britų trumpaplaukės katės pasižymi didelėmis apvaliomis akimis, tačiau į jas kartais gali patekti  plaukas ar kitas svetimkūnis. Tam būkite pasiruošę namie laikydami ašarų lašiukus, kuriuos galima nusipirkti žmonių vaistinėje (pvz., Tears Naturals). Ašarų lašiukais  lengvai praplausite akytę ir, perbraukdami lašiukų perteklių minkšta kosmetine servetėle, pašalinsite iš jos svetimkūnį. Jokiu būdu nepatartina akį liesti nešvariais pirštais, nes galite ją pažeisti ar įnešti infekcijos. Jei iš katės akyčių dažnai pasirodo išskyros,  būtina ją parodyti veterinarijos gydytojui. Geltonos pūlingos išskyros iš akių gali būti ir chlamidijų priežastimi.
            Katės instinktyviai galanda nagus ir šio jų elgesio jūs nepakeisite. Kad jūsų katei neišsivystytų blogas draskymo  įprotis netinkamose vietose, atsinešę į namus katę, iš karto įsigykite ir specialų stovą-draskyklę. Pastatykite jį mėgstamoje katės vietoje, pvz., prie lango ar kambaryje, kuriame susirenka visa šeima. Šalia stovo padėkite katės žaislų, įtrinkite stovą katžole. Jei Jūsų kačiuko nesudomino draskyklė, ar kitas naujas žaislas, tuomet reiktų ją apipurkšti specialiu kates pritraukiančiu aerozoliu pvz., CATNIP-PUMPSPRAY. Visai nebrangiai stovą katei galite pasidaryti ir patys, tačiau atsiminkite, kad katės mėgsta susuktas virves,  galite jį aptaisyti kilimine danga. Kačiukas mėgdžios mamos katės elgesį. Prieš įsigydami kačiuką, išsiaiškinkite, ar ji nuolatos naudojosi stovu. Būtina kas dvi-tris savaites nukarpyti aštrius nagų galiukus specialiomis kokybiškomis nagų žirklėmis, kurias rasite  gyvūnų parduotuvėse ar kačių parodose. Jei kerpate kačiukui nagus pirmą kartą ir  bijote įkirpti į gyvuonį, paprašykite, kad kačiukui nagus nukirptų veterinaras.
            Dresiruokite savo kates! Nuo mažens, reikalui esant, kačiuką  mokykite komandų ,,negalima!",  užlipus jam ant nepageidaujamos vietos - ,,ant žemės!", kartu naudodami ir vandens purkštuką. Po kiek laiko katė prisimins šiuos žodžius, kurie asociuosis su nemaloniu apipurškimu,  ir vėliau jums purkštuko nebeprireiks. Tačiau katės visada išliks nepriklausomos ir tokio paklusnumo kaip iš šuns iš katės nesulauksite. Kai jūsų nebus namie, niekada nebūsite tikri, kad ji neužsilips ten, kur būnant šeimininkui ji to nepadarytų. Netinka kates auginti katėms alergiškiems bei itin švarai pedantiškiems žmonėms. Prieš įsigyjant kačiuką turite šį žingsnį apsvarstyti, nes kad ir kokia būtų trumpaplaukė katė, ji nors ir nedaug, bet vistiek šersis.  Nelaikykite namuose, kuriuose gyvena katė, pavojingų, spygliuotų, nuodingų (pvz., Dracena, Euphorbia, gebenė, amalas) gėlių. Jokiu būdu negalima katės bausti jai sukeliant fizinį skausmą. Jei kačiukas per daug įsisiautėja, galima jį ranka truputį prispausti kaip tai daro katė mama ir sudrausminti.  Neretai katės ypač nemėgsta, kai joms glostomas pilvukas. Tad reiktų vengti liesti šią jautrią jų zoną. Nepatartina kačiuko įsigyti jaunesnio nei 3 mėnesių amžiaus, nes jis dar nebus savo mamos išmokytas visų elgesio įgūdžių, taip pat jo imuninė sistema  dar bus pakankamai nesusiformavusi. Tokį mažylį labai sunkiai seksis auklėti naujiems šeimininkams.
            
            Katė, gyvendama namuose, turi turėti veiklos.  Žaiskite su kate bei parūpnkite jai tuneliuką, įvairiausių žaislų, tarp jų ir su papildoma katžole, kuriuos, jai pabodus, patartina karts nuo karto pakeisti. Tuomet bus didesnė tikimybė, kad jauna katė ir palikta namie viena  nenuobodžiaus, ir  nesusidomės šeimininko  daiktais, jų negrauš, nemėtys, nepridarys žalos.   Jeigu katė nenustoja graužti elektros laidų ar augalų, apipurškite apie juos stiprių kvepalų ar odekolono arba užberkite ant jos aitriosios paprikos. Reiktų nepamiršti, kad didelė dalis kačių elgesio problemų gali kilti dėl katės hormonų veiklos, daugiausiai tų, kurie susiję su dauginimosi funkcijomis. Jei katė nebus naudojama veisimo tikslams, pasikalbėkite su veterinaru dėl galimos jos sterilizacijos. Augindami nesterilizuotą katę galite susidurti su viską nustelbenčiais katės instinktais, kurie gali jus labai erzinti.

 Tai dekoratyvinės, tik namų sąlygomis  auginamos katės

Picture
 Britų  trumpaplaukių   kačių  negalima išleisti į lauką be pavadėlio ar saugiai neaptvertoje teritorijoje be priežiūros. Manau, kad   šį draudimą turėtų paisyti ir  ne tik veislinių  gyvūnų šeimininkai. Juk be priežiūros vaikščiojantis gyvūnas laikomas bešeimininkiu, valkataujančiu. Taip pat nepatartina kates išleisti į kiemą,  kur vaikšto  benamės, neskiepytos katės, kadangi  padidėtų rizika užsikrėsti ir jūsų gyvūnui, nes skiepai gali neapsaugoti nuo visų užkrečiamų  virusinių  ligų. Profilaktiškai patartina neliesti savo katės nenusiplovus ar nedezinfekavus rankų, jei prieš tai glostėte svetimą, mažai pažįstamą katę. Taip pat reikia vengti skersvėjų patalpose. Kasdien valykite katės tualetą, keiskite ir duokite filtruotą vandenį bei maistą tik iš švarių dubenėlių.  Stiprinkite katės imuninę sistemą, pabūkite su ja lauke ir saulutėje, tai galite padaryti ir balkone. Jei katė maitinama subalansuotu maistu, dėl papildomų vitaminų patartina pasitarti su veterinarijos gydytoju. 

Maitinimas

Picture
Vienas iš svarbiausių dalykų yra tinkamas katės matinimas. Subalansuotas  maistas yra būtinas. Negalima katėms duoti maisto nuo stalo, kitų žmonių maisto likučių. Įvairūs prieskoniai, druska labai kenkia katės sveikatai. Patogiausia kates maitinti sausu, tinkamai subalansuotu  kačių maistu. Jo galima įpilti į dubenėlį kelioms dienoms ir jis, kitaip nei šlapias maistas, greitai nesugenda. Taip pat retsykiais reiktų katės  racioną papildyti  patikrinta šviežia atšaldyta ekologiška mėsa   ir mėsos ar jūros gėrybių  konservais. Mėsą patartina gerai termiškai apdoroti, kad apsaugoti gyvūną nuo toksoplazmozės, salmonelių.  Nepatartina katei duoti kiaulienos. Sveikiausia katę maitinti  jautiena, veršiena,  šioje mėsoje mažai riebalų ir beveik niekada neaptinkama salmonelių.  Mėsą ir sausą maistelį katė suvirškina  skirtingai. Todėl mėsą katei galima duoti tik praėjus ilgesniam laikui nuo jos maitinimosi sausu maisteliu.  Katę reikia maitinti tik kokybišku maistu, maitinant sausu maistu ar konservais,   rinktis tik kokybišką, superpremium klasės kačių maistą  (pvz.., Almo nature, Arden Grange, Leonardo, Acana, Taste of the Wild, Trainer, Orijen, Felidae, Hills), kuris būtų  be nenatūralių konservantų, dažų,  skonio stipriklių (E621) . Šio maisto   galima nusipirkti veterinarijos klinikose, gyvūnų prekių parduotuvėse, kačių parodose ar didesnį kiekį iš didmenininkų platintojų ir  pigiau nei parduotuvėse ( prekybos centruose dažniausiai parduodamas ekonominės klasės, labai skurdžios sudėties maistas, kuriame būna labai mažai  - vos iki 4 ar 10  procentų mėsos ir ,,praturtintas" įvairiais nenatūraliais konservantais, dažais, kvapų stiprikliais (E621),  dėl šio maisto gyvūnams neretai vėliau pasireiškia nutukimas, rimtos šlapimo takų (pvz., akmenligė), virškinimo ir kitos ligos). Netaupykite pinigėlų maistui! Pirkdami iš pažiūros atrodantį pigesnį ekonominės klasės maistelį nesutaupysite - vėliau augintinio gydymo išlaidos ir jūsų sugaištas laikas veterinarijos klinikose  kainuos kurkas brangiau. Be to,  maitindamasi nepilnaverte mityba, katė suvartos šio ekonominės klasės maisto kur kas daugiau nei  kokybiško brangesnio superpremium klasės maisto, nes superpremium klasės maistelio sudėtyje daug  daugiau mėsos ir užtenka mažesnio jo kiekio, kad katė juo pilnai pasisotintų. 
                Kadangi šios katės auginamos namų sąlygomis ir neišeina į lauką, joms patartina vazonėlyje auginti kačių žolės ar kviečių želmenų, kuriuos skabydamos  katės lengviau pašalina prarytų plaukų kamuolius. Katėms rekomenduojama  duoti specialių priemonių (pvz., pastos ar skanėstų su Malt pasta, nes ši pasta tirpdo plaukų sąvėlas skrandyje bei tokiu būdu skatina natūralų nurytų plaukų pašalinimą). Susikaupę dideli plaukų kamuoliai gali užkimšti ir rimtai sutrikdyti visą virškinimo sistemą.

                                                        Rekomenduojama literatūra:

,,Auginkime sveiką katę", dr. Carol Osborne
,,Kaip suprasti, auklėti ir prižiūrėti katę", Javier Villahizan
,,Kačių auginimas", specialus ,,Vetinfo" numeris,  sudarytojai: J.Andrulaitytė ir kt.
Sauso maisto sudėties analizė (rusų kalba): http://www.companionline.ru/fanalyser.php?do=display&&f2id=230&f1id=253
Apie šlapimo takų ligas (kurios dažniausiai atsiranda dėl blogai subalansuoto komercinio maisto):  http://www.veta.lt/veterinarijos-klinika/biblioteka/kaciu-isvedamuju-slapimo-taku-liga/
Apie toksoplazmozę: http://www.infomed.lt/lt/2/Infomed_plius/Ligu_katalogas,id,/toksoplazmoze
Apie lytinį ciklą: http://www.kaunasvet.lt/kaliu-ir-kaciu-lytinis-ciklas
Reikalavimai keliaujantiems augintiniams: http://www.klaipedosavet.lt/index.php?id=20

Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.